O festiwalu
W sierpniu 2025 zapraszamy na czternastą edycję Festiwalu Literacki Sopot. Tym razem zaprezentujemy literaturę i kulturę Rumunii. W dniach 21-24 sierpnia będzie można posłuchać autorów_rek podczas kilkudziesięciu spotkań, paneli i wydarzeń odbywających się w całym Sopocie. Sercem festiwalu ponownie będzie siedziba Goyki 3 Art Inkubator. Pierwszymi potwierdzonymi gościniami będą Tatiana Țîbuleac, wielokrotnie nagradzana autorka pochodząca z Mołdawii i Raluca Nagy, rumuńska antropolożka i pisarka, członkini platformy współczesnej literatury Laconic. Nazwiska kolejnych gości i gościń podamy niebawem, a szczegółowy program 14. edycji festiwalu zostanie ogłoszony w czerwcu 2025. Festiwal Literacki Sopot organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Dotychczas były to m.in. Czechy, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, kraje hiszpańskojęzyczne, Włochy, Irlandia. Literacki Sopot to też liczne spotkania z polskimi autorami_kami w stałych pasmach, takich jak (Nie)pamięć, czy Debiuty. Z literaturą różnych gatunków można się spotkać w Sopocie w najrozmaitszych formach – podczas spotkań i debat, spektakli teatralnych, czytań i słuchowisk pod hasłem Literacki teatralny, pokazów filmowych podczas Literackiego filmowego oraz cieszących się szczególną popularnością warsztatów w ramach Literackiego dla dzieci i Literackiego dla młodzieży. Od 2021 roku na festiwalu obecna jest także Sztuka prezentowana jako seria projektów odbywających się w parku i wokół willi na Goyki 3.
|
Festiwal Literacki Sopot ma na celu promocję literatury i czytelnictwa. Jest także doskonałą okazją do spotkań z gośćmi i gościniami z różnych krajów, kręgów kulturowych czy ideowych. Odbiorcy mogą poznać nie tylko autorów, których książki ukazują się w polskim tłumaczeniu. Mogą też poznać różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą oraz towarzyszące im odmienności kulturowe. Siłą tych spotkań jest budowanie bezpiecznej, czasem niekonwencjonalnej, ale przede wszystkim twórczej przestrzeni do rozmowy opartej na wspólnej wymianie myśli. Goście_cinie i uczestnicy_czki dzielą się swoją wiedzą, spojrzeniem, wrażliwością i zmysłem obserwacji, pokazując nowe konteksty i poszerzając perspektywę uczestników w myśleniu o tym, co dziś ważne, trudne, wymagające uważnego przemyślenia. Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. NAGRODY Literacki Sopot był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto”, a w 2016 roku wygrał głosami słuchaczy plebiscyt „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii „Wydarzenie”. Siódma edycja festiwalu została uznana „Wydarzeniem Roku 2018” w plebiscycie Pomorskich Sztormów. W 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. W 2020 roku Festiwal Literacki Sopot zwyciężył w Sopocie w plebiscycie „Supermiasta” Gazety Wyborczej. |
POPRZEDNIE EDYCJE
2024
Podczas trzynastej edycji królowała literatura krajów z regionu Morza Bałtyckiego. Ze swoimi czytelnikam_czkami spotkali się m.in. Akvilina Cicėnaitė, Adda Djørup, Inga Gaile, Svens Kuzmins, Rosa Liksom, Laura Lindstedt, Dorthe Nors, Alvydas Šlepikas, Pajtim Statovci, Leelo Tungal.
Więcej
2023
Dwunasta edycja poświęcona była literaturze i kulturze Niemiec. Wśród gości i gościń byli m.in. Zsuzsa Bánk, Erica Fischer, Ulrich Hub, Harald Jähner, Arne Jysch, Antje Rávik Strubel, Jovana Reisinger. Szwedzka pisarka Nina Wähä zapowiadała trzynastą edycję festiwalu.
Więcej
2022
Podczas jedenastej edycji ze swoimi czytelnikam_czkami spotkali się autorzy_ki z Irlandii: Liz Nugent, Louise Nealon, Sebastian Barry, Colum McCann, Lucy Caldwell, Eimear McBride, Emilie Pine.
Więcej
2021
Włochy były gościem honorowym dziesiątej edycji. Uczestnicy_czki festiwalu mogli porozmawiać m.in. z Donato Carrisim, Heleną Janeczek, Antonem Scuratim, Dominikiem Starnonem, Antonem Talią, Valerią Parrellą, Nicolą Lagiogią. W ramach tej edycji odbyło się także pofestiwalowe spotkanie online z Joyce Oates.
Więcej
2020
Gościem honorowym dziewiątej edycji była Kanada. W związku z pandemią z kanadyjskimi autorami i autorkami łączyliśmy się online. Wśród gości znaleźli się m.in. Esi Edugyan, Patrick deWitt, David Szalay, Madeleine Thien, Michael Crummey. W ramach tej edycji odbyło się także pofestiwalowe spotkanie online z Margaret Atwood.
Więcej
2019
Tematem wiodącym ósmej edycji była literatura brytyjska, która stała się pretekstem do rozmów o naszej wolności, swobodzie, praw kobiet. Gościliśmy m.in. Sarah Hall, Daisy Jonhson, Sarah Perry, Reni Eddo-Lodge, Charlotte Gordon.
Więcej
2018
Siódma edycja upłynęła pod znakiem literatury i kultury francuskiej, która stała się punktem wyjścia do dyskusji o współczesności z pisarzami, różnych pokoleń, dziennikarzami i myślicielami. Do Sopotu przyjechali m.in. Alain Mabanckou, Pierre Lemaitre, Edouard Louis, Romain Puertolas, David Camus, Ingrid Betancourt. Zapowiedzią ósmej edycji było spotkanie z Zadie Smith.
Więcej
2017
Szósta edycja festiwalu to spotkanie z ogromem literatury hiszpańskojęzycznej, tworzonej w ponad 20 krajach. Naszymi gośćmi byli m.in. Javier Cercas i Almudena Grandes z Hiszpanii, Claudia Piñeiro z Argentyny i Aura Xilonen z Meksyku.
Więcej
2016
Piątą edycję poświęciliśmy Izraelowi i relacjom polsko-żydowskim, które cały czas wywołują wiele emocji. Gościliśmy wówczas m.in. Shirę Geffen, Etgara Kereta, Drora A. Mishaniego, Rutu Modan, Jael Neeman, Dorit Rabinyan i Rana Tala.
Więcej
2015
Podczas czwartej edycji skupiliśmy się na literaturze naszych południowych sąsiadów, Czech, która cieszy się w Polsce dużym powodzeniem. Odwiedzili nas Petr Blažek, Radka Denemarková, Petra Hůlová, Petr Janyška, Jiří Menzel, Jan Novák, Jaroslav Rudiš, Petr Zelenka i Michael Žantovský.
Więcej
2014
Temat trzeciej edycji – Rosja – wywołał wyjątkowo gorącą atmosferę i żywe dyskusje, które szeroko odbiły się w mediach. Naszymi gośćmi byli m.in. Jelena Czyżowa, Marina Dawidowa, Jelena Gremina, Aleksandra Marinina, Walerij Paniuszkin, Nina Popowa, Jarosława Pulinowicz, Władimir Sorokin i Iwan Wyrypajew.
Więcej
2013
Druga edycja dedykowana była literaturze skandynawskiej, a przede wszystkim tym gatunkom, z których ta literatura słynie, czyli kryminałowi i książce dla dzieci. Gościliśmy m.in. Þórarinna Eldjárna, Inger Frimansson, Lottę Geffenblad, Åsę Lind, Christera Mjaseta, Moni Nilsson, Eiríkura Örna Norðdahla i Yrsę Sigurdardottir.
Więcej
2012
Pierwsza edycja festiwalu poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi Literackiego Sopotu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk.
Więcej