Co wiemy o publiczności festiwalu Literacki Sopot?
28 stycznia (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do Goyki 3 Art Inkubatora na spotkanie podsumowujące badanie przeprowadzone podczas trzynastej edycji festiwalu.
Na pytania: Kim jest publiczność festiwalu Literacki Sopot? Jakie są sposoby uczestnictwa w festiwalu? I na wiele innych postarają się odpowiedzieć badacze z Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM, którzy przeprowadzili badanie: Piotr Firych, Aleksandra Kosior, Michał Mękarski.
Piotr Firych, doktor nauk o kulturze, badacz, dydaktyk oraz autor strategii z obszaru kultury i komunikacji; adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa UAM; kierownik Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM; gościnny wykładowca Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinnie oraz „Akademii dziedzictwa” Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie; w latach 2018-2020 koordynator programu studiów podyplomowych poświęconego koncepcji audience development („Rozwój publiczności”, UAM w Poznaniu); członek międzynarodowej sieci eksperckiej ENCATC, zrzeszającej badaczy z obszaru polityki kulturalnej i zarządzania w kulturze.
Aleksandra Kosior, doktor nauk humanistycznych, adiunktka w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka kultury związana z Humanities/Art/Technology (HAT) Research Center oraz Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM, a także międzynarodową siecią ekspercką ECATC. Pod nazwiskiem Binicewicz opublikowała książkę „O prywatności w świecie nowych technologii. Asymetria przejrzystości".
Michał Mękarski, socjolog, od 2019 roku kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia w Urzędzie Gminy Turek zajmujący się m.in. współpracą z organizacjami pozarządowymi, w latach 2010-2018 koordynator i realizator projektów badawczych w Centrum „Regionalne Obserwatorium Kultury” UAM; od 2019 roku Szef Działu Badań i Analiz w Fundacji Altum z Poznania, trener szkoleń dla kadr kultury w ramach projektów: „Instytucje kultury w XXI wieku” (woj. kujawsko-pomorskie), „Biblioteka pomysłów 2012”, „Budzik kulturalny” (woj. wielkopolskie) i dla instytucji: m.in. Biblioteki w Jarocinie, WBPiCAK w Poznaniu. Autor i współautor artykułów w publikacjach naukowych (28 publikacji). Współredaktor tomu „Studia Kulturoznawcze” nr 2(4), „Senior i kultura. O aktywności kulturalnej osób starszych”. Badacz społeczny i autor raportów w projektach badawczych m.in. dla instytucji kultury, MKiDN, NCK, samorządów (m.in. Poznania, Gorzowa Wlkp., Słupska, Jarocina) i instytucji (m.in. Muzeum w Jarocinie, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury w Rawiczu, Goyki 3 Art. Inkubator w Sopocie). Zrealizował 26 projektów badawczych i rozwojowych z zakresu polityki kulturalnej, społecznej i miejskiej oraz współpracy międzysektorowej.