Pasmo „Powroty”
Podczas tegorocznej edycji w paśmie „Powroty” porozmawiamy o książkach, które czytaliśmy (lub nie) kilka, kilkanaście lat temu.
Spotkamy się z Katarzyną Surmiak-Domańską, by porozmawiać o Mokradełku (wyd. Czarne), wstrząsającej książce będącej rozliczeniem z rodziną, która okazała się największym wrogiem i wieloletnim przyzwoleniem na krzywdę. Książka jest próbą opisania Halszki Opfer, autorki głośnej pozycji Kato-Tata. Nie pamiętnik.
Gościem pasma "Powroty" będzie również Waldemar Bawołek autor książki Pomarli (wyd. Czarne), za którą otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Bohater prozy dokonuje rozliczenia ze wspomnieniami i niespełnionymi marzeniami na tle polskiego miasteczka. Realizmy mieszają się tu z magią, a autor zadaje pytanie o to, czy można pogodzić się z własną samotnością.
Zapraszamy również na spotkanie z Andrzejem Bartem, autorem Dybuk mniemamy (wyd. Literackie). Powieść to zapiski autora z lat 2019-2020 i jego spotkania z Danielem Czarewiczem, synem przedwojennego producenta filmowego. Narracja snuje się w czasach okupacji w Warszawie i stopniowo wciąga nas, jak i samego autora, w wir fascynujących wydarzeń.
Nie zabraknie również Olgi Hund z książką Psy ras drobnych (wyd. Ha!Art), za którą otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę im. Josepha Conrada. Książka kreśli obraz życia - a właściwie przerwy od życia - kobiet na oddziale psychiatrycznym. Precyzyjnym, niepozbawionym ironicznego humoru językiem, autorka pokazuje, jak system, w jakim żyją bohaterki zmusza je do zaakceptowania przemocowych rozwiązań jako jedynych realnych, jak uczy je przyjmować rozczarowanie światem jako normę.